GRM188R61A154KA01D
Mfr.Part #
GRM188R61A154KA01D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.15UF 10V X5R 0603
Capacitance :
0.15μF
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Temperature Coefficient :
X5R
Series :
GRM
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Height :
800μm
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
889μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
10V
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Depth :
800μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Width :
0.8mm
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Length :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Murata Electronics GRM188R61A154KA01D
GRM 0.15μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)