GRM188R60J475KE19D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM188R60J475KE19D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
800μm
Depth :
800μm
Number of Pins :
2
Width :
0.8mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Number of Terminations :
2
Length :
1.6mm
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage :
6.3V
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
4.7μF
Thickness :
889μm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X5R
Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X5R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
6.3V
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
1608
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Series :
GRM
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
0603
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM188R60J475KE19D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~85°C, Number of Terminations:2, Voltage:6.3V, Package / Case:0603 (1608 Metric), GRM188R60J475KE19D pinout, GRM188R60J475KE19D datasheet PDF, GRM188R60J475KE19D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM188R60J475KE19D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM188R60J475KE19D
GRM 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM188R60J475KE19D Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 6.3V can be used for operation.
GRM188R60J475KE19D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V