GRM188R60G476ME15D
Mfr.Part #
GRM188R60G476ME15D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47UF 4V X5R 0603
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Capacitance :
47μF
Series :
GRM
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X5R
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Thickness :
990.6μm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
4V
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X5R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Murata Electronics GRM188R60G476ME15D
GRM 47μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)