GRM188C81E475KE11J
Mfr.Part #
GRM188C81E475KE11J
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 25V X6S 0603
Ceramic Capacitors
Width :
0.8mm
Multilayer :
yes
Weight :
6.293594mg
Temperature Coefficient :
X6S
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
4.7μF
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
25V
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X6S
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Thickness :
990.6μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
GRM
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm