GRM188C71C475KE21D
Mfr.Part #
GRM188C71C475KE21D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7S 0603
Ceramic Capacitors
Material :
Ceramic
Dielectric :
X7S
Capacitance :
4.7μF
Temperature Coefficient :
X7S
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
GRM
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Width :
800μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
800μm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.6mm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
950μm
Murata Electronics GRM188C71C475KE21D
GRM 4.7μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)