GRM188C71A105KA12J
Mfr.Part #
GRM188C71A105KA12J
Description
CAP CER MLCC
Voltage - Rated DC :
10V
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
1μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
800μm
Temperature Characteristics Code :
X7S
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
22% ppm/°C
Dielectric :
X7S
Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Length :
1.6mm
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Tolerance :
10%
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Multilayer :
Voltage - Rated :
10V
Height :
950μm
Max Operating Temperature :
125°C
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
800μm
Datasheets
GRM188C71A105KA12J
Murata Electronics GRM188C71A105KA12J
1μF 10V Ceramic Capacitor 10% 22% ppm/°C 2 Terminations 0603