GRM1887U1H9R9DZ01D
Mfr.Part #
GRM1887U1H9R9DZ01D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 9.9PF 50V U2J 0603
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
GRM
Capacitance :
9.9pF
Depth :
800μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5pF
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
50V
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Height :
800μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
889μm
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
U2J
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
U2J
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Murata Electronics GRM1887U1H9R9DZ01D
GRM 9.9pF Ceramic Capacitor ±0.5pF U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1887U1H9R9DZ01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is U2J.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM1887U1H9R9DZ01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V