GRM1887U1H9R8DZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1887U1H9R8DZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 9.8PF 50V U2J 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
800μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
889μm
Temperature Coefficient :
U2J
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
GRM
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
U2J
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
9.8pF
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5pF
Murata Electronics GRM1887U1H9R8DZ01D
GRM 9.8pF Ceramic Capacitor ±0.5pF U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1887U1H9R8DZ01D Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with U2J being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
GRM1887U1H9R8DZ01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V