GRM1887U1H7R3DZ01D
Mfr.Part #
GRM1887U1H7R3DZ01D
Description
CAP CER 7.3PF 50V U2J 0603
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
889μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
U2J
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5pF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
GENERAL PURPOSE
Depth :
Temperature Coefficient :
U2J
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
7.3pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Murata Electronics GRM1887U1H7R3DZ01D
GRM 7.3pF Ceramic Capacitor ±0.5pF U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1887U1H7R3DZ01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is U2J.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM1887U1H7R3DZ01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V