GRM1887U1H431JZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1887U1H431JZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 430PF 50V U2J 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
GRM
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
800μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Depth :
800μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
889μm
Capacitance :
430pF
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
U2J
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
U2J
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Murata Electronics GRM1887U1H431JZ01D
GRM 430pF Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1887U1H431JZ01D Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to U2J.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM1887U1H431JZ01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V