GRM1887U1H430JZ01D
Mfr.Part #
GRM1887U1H430JZ01D
Description
CAP CER 43PF 50V U2J 0603
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±5%
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
U2J
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Depth :
800μm
Height :
800μm
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Thickness :
889μm
Capacitance :
43pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Murata Electronics GRM1887U1H430JZ01D
GRM 43pF Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1887U1H430JZ01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is U2J.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
GRM1887U1H430JZ01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V