GRM1887U1H302JA01D
Mfr.Part #
GRM1887U1H302JA01D
Description
CAP CER 3000PF 50V U2J 0603
Thickness :
889μm
Case Code (Imperial) :
Width :
0.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
U2J
Temperature Characteristics Code :
U2J
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Length :
1.6mm
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Series :
GRM
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
3000pF
yes
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
Surface Mount, MLCC
Murata Electronics GRM1887U1H302JA01D
GRM 3000pF Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)