GRM1887U1H2R8CZ01D
Mfr.Part #
GRM1887U1H2R8CZ01D
Description
CAP CER 2.8PF 50V U2J 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
U2J
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.25pF
Radiation Hardening :
No
Height :
800μm
Capacitance :
2.8pF
Series :
GRM
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Thickness :
889μm
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
800μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Murata Electronics GRM1887U1H2R8CZ01D
GRM 2.8pF Ceramic Capacitor ±0.25pF U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1887U1H2R8CZ01D Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
GRM1887U1H2R8CZ01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V