GRM1887U1H2R6CZ01D
Mfr.Part #
GRM1887U1H2R6CZ01D
Description
CAP CER 2.6PF 50V U2J 0603
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Tolerance :
±0.25pF
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Height :
800μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Characteristics Code :
U2J
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
889μm
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
GRM
Depth :
800μm
Number of Terminations :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Capacitance :
2.6pF
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Murata Electronics GRM1887U1H2R6CZ01D
GRM 2.6pF Ceramic Capacitor ±0.25pF U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1887U1H2R6CZ01D Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with U2J being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
GRM1887U1H2R6CZ01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V