GRM1887U1H2R5CZ01D
Mfr.Part #
GRM1887U1H2R5CZ01D
Description
CAP CER 2.5PF 50V U2J 0603
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±0.25pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
889μm
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
U2J
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
yes
Depth :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Temperature Coefficient :
U2J
Capacitance :
2.5pF