GRM1887U1H2R4CZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1887U1H2R4CZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.4PF 50V U2J 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
2.4pF
Height :
800μm
Depth :
800μm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.25pF
Thickness :
889μm
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
U2J
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
GRM
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
U2J
Murata Electronics GRM1887U1H2R4CZ01D
GRM 2.4pF Ceramic Capacitor ±0.25pF U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1887U1H2R4CZ01D Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with U2J being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
GRM1887U1H2R4CZ01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V