GRM1887U1H241JZ01D
Mfr.Part #
GRM1887U1H241JZ01D
Description
CAP CER 240PF 50V U2J 0603
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
240pF
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±5%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
889μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Depth :
800μm
Height :
800μm
Series :
GRM
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
U2J
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Murata Electronics GRM1887U1H241JZ01D
GRM 240pF Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1887U1H241JZ01D Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
GRM1887U1H241JZ01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with U2J being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V