GRM1886T1H5R8DD01D
Mfr.Part #
GRM1886T1H5R8DD01D
Description
CAP CER 5.8PF 50V T2H 0603
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.5pF
No
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
T2H
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
5.8pF
Temperature Characteristics Code :
T2H
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Murata Electronics GRM1886T1H5R8DD01D
GRM 5.8pF Ceramic Capacitor ±0.5pF T2H 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1886T1H5R8DD01D Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to T2H.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM1886T1H5R8DD01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with T2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V