GRM1886T1H361JD01D
Mfr.Part #
GRM1886T1H361JD01D
Description
CAP CER 360PF 50V T2H 0603
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
T2H
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
T2H
Capacitance :
360pF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Murata Electronics GRM1886T1H361JD01D
GRM 360pF Ceramic Capacitor ±5% T2H 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1886T1H361JD01D Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is T2H.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM1886T1H361JD01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with T2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V