GRM1886T1H1R7CD01D
Mfr.Part #
GRM1886T1H1R7CD01D
Description
CAP CER 1.7PF 50V T2H 0603
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
T2H
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Characteristics Code :
T2H
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Series :
GRM
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.25pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
1.7pF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm