GRM1886S1H4R6CZ01D
Mfr.Part #
GRM1886S1H4R6CZ01D
Description
CAP CER 4.6PF 50V S2H 0603
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.25pF
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Characteristics Code :
S2H
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
S2H
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
4.6pF
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Murata Electronics GRM1886S1H4R6CZ01D
GRM 4.6pF Ceramic Capacitor ±0.25pF S2H 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1886S1H4R6CZ01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is S2H.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
GRM1886S1H4R6CZ01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with S2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V