GRM1886R1H2R1CZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1886R1H2R1CZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.1PF 50V R2H 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
2.1pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Characteristics Code :
R2H
Temperature Coefficient :
R2H
Case Code (Imperial) :
Thickness :
889μm
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
800μm
Mount :
Surface Mount
Depth :
800μm
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C