GRM1886R1H181JZ01D
Mfr.Part #
GRM1886R1H181JZ01D
Description
CAP CER 180PF 50V R2H 0603
Ceramic Capacitors
Width :
787.4μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Dielectric :
R2H
Capacitance :
180pF
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Depth :
Case Code (Metric) :
1608
Temperature Coefficient :
R2H
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
0603
Thickness :
889μm
Murata Electronics GRM1886R1H181JZ01D
GRM 180pF 50V Ceramic Capacitor ±5% R2H 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1886R1H181JZ01D Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with R2H being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
GRM1886R1H181JZ01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with R2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V