GRM1886P1H5R5DZ01D
Mfr.Part #
GRM1886P1H5R5DZ01D
Description
CAP CER 5.5PF 50V P2H 0603
Temperature Coefficient :
P2H
Tolerance :
±0.5pF
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
0603 (1608 Metric)
Depth :
800μm
Capacitance :
5.5pF
Temperature Characteristics Code :
P2H
Murata Electronics GRM1886P1H5R5DZ01D
GRM 5.5pF Ceramic Capacitor ±0.5pF P2H 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1886P1H5R5DZ01D Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is P2H.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM1886P1H5R5DZ01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with P2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V