GRM1886P1H4R9CZ01D
Mfr.Part #
GRM1886P1H4R9CZ01D
Description
CAP CER 4.9PF 50V P2H 0603
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.25pF
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
P2H
Series :
GRM
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Multilayer :
yes
Capacitance :
4.9pF
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
P2H
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
Surface Mount
Murata Electronics GRM1886P1H4R9CZ01D
GRM 4.9pF Ceramic Capacitor ±0.25pF P2H 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1886P1H4R9CZ01D Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with P2H being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
GRM1886P1H4R9CZ01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with P2H being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V