GRM1885C2A820FA01D
Mfr.Part #
GRM1885C2A820FA01D
Description
CAP CER 82PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
82pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
C0G
Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
GRM
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
Voltage - Rated DC :
100V
Murata Electronics GRM1885C2A820FA01D
GRM 82pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1885C2A820FA01D Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
GRM1885C2A820FA01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V