GRM1885C2A5R6DA01D
Mfr.Part #
GRM1885C2A5R6DA01D
Description
CAP CER 5.6PF 100V C0G/NP0 0603
Lead Pitch :
500μm
Length :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.5pF
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
5.6pF
Width :
0.8mm
Height :
800μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Murata Electronics GRM1885C2A5R6DA01D
GRM 5.6pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)