GRM1885C2A5R1CA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1885C2A5R1CA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.1PF 100V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
C0G
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Weight :
6.293594mg
Thickness :
889μm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
100V
Series :
GRM
Length :
1.6mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.25pF
Pbfree Code :
yes
Height :
800μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Ceramic
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
5.1pF
Width :
0.8mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Murata Electronics GRM1885C2A5R1CA01D
GRM 5.1pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)