GRM1885C2A391GA01D
Mfr.Part #
GRM1885C2A391GA01D
Description
CAP CER 390PF 100V C0G/NP0 0603
Stock
136
In Stock :
136
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
390pF
Case Code (Imperial) :
0603
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
1608
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Tolerance :
±2%
GENERAL PURPOSE
Depth :
C0G NP0
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
889μm
Murata Electronics GRM1885C2A391GA01D
GRM 390pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)