GRM1885C2A1R4CZ01D
Mfr.Part #
GRM1885C2A1R4CZ01D
Description
CAP CER 1.4PF 100V C0G/NP0 0603
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
1 (Unlimited)
HTS Code :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness :
889μm
Mount :
Surface Mount
C0G
Depth :
GRM
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±0.25pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Capacitance :
1.4pF
Murata Electronics GRM1885C2A1R4CZ01D
GRM 1.4pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1885C2A1R4CZ01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM1885C2A1R4CZ01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V