GRM1885C2A180GA01D
Mfr.Part #
GRM1885C2A180GA01D
Description
CAP CER 18PF 100V C0G/NP0 0603
Capacitance :
18pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Depth :
800μm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
0603 (1608 Metric)
Radiation Hardening :
No
Height :
800μm
Murata Electronics GRM1885C2A180GA01D
GRM 18pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)