GRM1885C2A101JA01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1885C2A101JA01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Series :
GRM
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness :
889μm
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1.6mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height :
900μm
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
C0G
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±5%
Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Width :
0.8mm
Capacitance :
100pF
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage :
100V
Depth :
800μm
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1885C2A101JA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:0603 (1608 Metric), Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:100V, GRM1885C2A101JA01D pinout, GRM1885C2A101JA01D datasheet PDF, GRM1885C2A101JA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1885C2A101JA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM1885C2A101JA01D
GRM 100pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)