GRM1885C1H8R2BZ01J
Mfr.Part #
GRM1885C1H8R2BZ01J
Description
CAP CER 8.2PF 50V C0G/NP0 0603
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
889μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
8.2pF
Height :
800μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
Tape and Reel (TR)
Depth :
800μm
Width :
0.8mm
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
GRM
Length :
1.6mm
Dielectric :
0603 (1608 Metric)
Murata Electronics GRM1885C1H8R2BZ01J
GRM 8.2pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1885C1H8R2BZ01J Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM1885C1H8R2BZ01J Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V