GRM1885C1H7R6DA01D
Mfr.Part #
GRM1885C1H7R6DA01D
Description
CAP CER 7.6PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Composition :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.5pF
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
C0G
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Pbfree Code :
yes
Height :
800μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Width :
0.8mm
Number of Terminations :
2
Weight :
6.293594mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
1.6mm