GRM1885C1H7R3CA01D
Mfr.Part #
GRM1885C1H7R3CA01D
Description
CAP CER 7.3PF 50V C0G/NP0 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount
Composition :
Ceramic
800μm
Weight :
6.293594mg
Capacitance :
7.3pF
Length :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
0603 (1608 Metric)
Width :
0.8mm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Tolerance :
±0.25pF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
SMD/SMT
Murata Electronics GRM1885C1H7R3CA01D
GRM 7.3pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)