GRM1885C1H6R0DZ01J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1885C1H6R0DZ01J
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
800μm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Dielectric :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Thickness :
889μm
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
C0G
Radiation Hardening :
No
Series :
GRM
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.8mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
6pF
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.5pF
Termination :
SMD/SMT
Depth :
800μm
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Length :
1.6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Murata Electronics GRM1885C1H6R0DZ01J
GRM 6pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1885C1H6R0DZ01J Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GRM1885C1H6R0DZ01J Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V