GRM1885C1H5R9DZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1885C1H5R9DZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.9PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height :
800μm
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
GRM
HTS Code :
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
5.9pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness :
889μm
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±0.5pF
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
800μm
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Murata Electronics GRM1885C1H5R9DZ01D
GRM 5.9pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1885C1H5R9DZ01D Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM1885C1H5R9DZ01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V