GRM1885C1H5R2DZ01D
Mfr.Part #
GRM1885C1H5R2DZ01D
Description
CAP CER 5.2PF 50V C0G/NP0 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
800μm
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
2
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.5pF
Capacitance :
5.2pF
889μm
Murata Electronics GRM1885C1H5R2DZ01D
GRM 5.2pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1885C1H5R2DZ01D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
GRM1885C1H5R2DZ01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V