GRM1885C1H561GA01D
Mfr.Part #
GRM1885C1H561GA01D
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 0603
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
560pF
Material :
Ceramic
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height :
800μm
Case Code (Metric) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
800μm
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±2%
Series :
GRM
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Murata Electronics GRM1885C1H561GA01D
GRM 560pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)