GRM1885C1H561FA01J
Mfr.Part #
GRM1885C1H561FA01J
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 0603
Capacitance :
560pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Series :
GRM
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
800μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
Depth :
800μm
0603 (1608 Metric)
Murata Electronics GRM1885C1H561FA01J
GRM 560pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)