GRM1885C1H560GA01D
Mfr.Part #
GRM1885C1H560GA01D
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 0603
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
56pF
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
800μm
Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
GENERAL PURPOSE
Murata Electronics GRM1885C1H560GA01D
GRM 56pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)