GRM1885C1H472JA01J
Mfr.Part #
GRM1885C1H472JA01J
Description
CAP CER 4700PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Length :
1.6mm
Material :
Ceramic
Height :
900μm
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
0.8mm
Capacitance :
4700pF
Factory Lead Time :
10 Weeks
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
C0G
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Weight :
6.293594mg
Series :
GRM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Murata Electronics GRM1885C1H472JA01J
GRM 4700pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)