GRM1885C1H3R0BZ01D
Mfr.Part #
GRM1885C1H3R0BZ01D
Description
CAP CER 3PF 50V C0G/NP0 0603
Voltage - Rated DC :
50V
EAR99
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Tolerance :
±0.1pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
3pF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
C0G
Murata Electronics GRM1885C1H3R0BZ01D
GRM 3pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1885C1H3R0BZ01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
GRM1885C1H3R0BZ01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V