GRM1885C1H391FA01D
Mfr.Part #
GRM1885C1H391FA01D
Description
CAP CER 390PF 50V C0G/NP0 0603
C0G NP0
Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Width :
0.8mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
EAR99
Length :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
390pF
Tolerance :
±1%
yes
Murata Electronics GRM1885C1H391FA01D
GRM 390pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)