GRM1885C1H2R9CZ01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1885C1H2R9CZ01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.9PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
GRM
Tolerance :
±0.25pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Thickness :
889μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Depth :
800μm
Capacitance :
2.9pF
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
800μm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Murata Electronics GRM1885C1H2R9CZ01D
GRM 2.9pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1885C1H2R9CZ01D Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
GRM1885C1H2R9CZ01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V