GRM1885C1H2R3CA01D
Mfr.Part #
GRM1885C1H2R3CA01D
Description
CAP CER 2.3PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Width :
0.8mm
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Length :
1.6mm
Tolerance :
±0.25pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount, MLCC
Series :
GRM
Pbfree Code :
yes
Height :
0.8mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
2.3pF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Murata Electronics GRM1885C1H2R3CA01D
GRM 2.3pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)