GRM1885C1H2R0CA01J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GRM1885C1H2R0CA01J
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Weight :
6.293594mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
889μm
Number of Terminations :
2
Series :
GRM
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
HTS Code :
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.8mm
Tolerance :
±0.25pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 month ago)
Length :
1.6mm
Capacitance :
2pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Murata Electronics GRM1885C1H2R0CA01J
GRM 2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)