GRM1885C1H1R8BZ01J
Mfr.Part #
GRM1885C1H1R8BZ01J
Description
CAP CER 1.8PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1.8pF
Temperature Characteristics Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Dielectric :
C0G
Multilayer :
yes
Depth :
800μm
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
GRM
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
889μm
Width :
0.8mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Murata Electronics GRM1885C1H1R8BZ01J
GRM 1.8pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1885C1H1R8BZ01J Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
GRM1885C1H1R8BZ01J Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V