GRM1885C1H102GA01D
Mfr.Part #
GRM1885C1H102GA01D
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
889μm
Tolerance :
±2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
1000pF
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Depth :
800μm
Case Code (Metric) :
Voltage :
50V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1885C1H102GA01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0603 (1608 Metric), Voltage:50V, GRM1885C1H102GA01D pinout, GRM1885C1H102GA01D datasheet PDF, GRM1885C1H102GA01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GRM1885C1H102GA01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GRM1885C1H102GA01D
GRM 1000pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GRM1885C1H102GA01D Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
GRM1885C1H102GA01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V