GRM1885C1H101GA01D
Mfr.Part #
GRM1885C1H101GA01D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
100pF
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
HTS Code :
Height :
800μm
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
889μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
800μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Surface Mount
Series :
GRM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Multilayer :
yes
Tolerance :
±2%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
C0G
Murata Electronics GRM1885C1H101GA01D
GRM 100pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)